ממה כדאי להיזהר בתאילנד? - בית חב"ד תאילנד
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ממה כדאי להיזהר בתאילנד?

דמיינו לעצמכם את החופשה המושלמת בתאילנד; אתם בחוף הים, השמש האקזוטית מכה על פניכם, אתם לוגמים שלוק משייק האננס האהוב עליכם. שלמות. אז כן תאילנד היא באמת גן עדן ומקום נהדר לחופשה אבל גם בגן עדן יש כללים וכשמודעים להם ושומרים אותם ההנאה היא הרבה יותר גדולה, קיבצנו לכם מספר כללי ברזל מנסיוננו רב השנים בתאילנד, שמרו עליהם ובעיקר שמרו על עצמכם ותמשיכו ליהנות.

דמיינו לעצמכם את החופשה המושלמת בתאילנד; אתם בחוף הים, השמש האקזוטית מכה על פניכם, אתם לוגמים שלוק משייק האננס האהוב עליכם. שלמות. אז כן תאילנד היא באמת גן עדן ומקום נהדר לחופשה אבל גם בגן עדן יש כללים וכשמודעים להם ושומרים אותם ההנאה היא הרבה יותר גדולה, קיבצנו לכם מספר כללי ברזל מנסיוננו רב השנים בתאילנד, שמרו עליהם ובעיקר שמרו על עצמכם ותמשיכו ליהנות.

נחתתם בתאילנד בפעם הראשונה, השנייה או המיליון בחייכם. המנוסים מביניכם כבר יודעים שעל אף שמדובר באחת המדינות האקזוטיות ביותר בעולם, גם כאן יכולות להיות לא מעט סכנות, תרמיות וחוקים שלא מוכרים לנו בתור ישראלים וכדאי ללמוד ולדעת.

עישון סיגריות = קנס של אלפי באטים

אל תדאגו! מותר לכם לעשן סיגריות בתאילנד, אך רק במקומות המוכרזים לעישון.

בניגוד לישראל, האכיפה על עישון במקומות ציבוריים בתאילנד היא גבוהה מהרגיל ולכן אם תחליטו לגנוב הפסקת סיגריה מחוץ ל-MBK בבנגקוק, למשל, אתם עלולים למצוא את עצמכם חוטפים קנס של אלפי באטים. חוויה לא נעימה. הקפידו לעשן רק במקומות המסומנים. ואם יש ספק, אין ספק.

עוד פרט חשוב שכדאי לדעת בכל הנוגע לסיגריות ואלכוהול:

בכניסה לתאילנד מותר להכניס פאקט אחד של סיגריות ובקבוק אחד של אלכוהל, במקרה והכנסתם יותר מפאקט אחד או בקבוק אחד המכס מחרים את כל הסיגריות או האלכוהול  ובנוסף תשלמו 700 דולר קנס. לפעמים יש בדיוטי פרי בארץ מבצע על חמישה פאקטים ואנשים בטעות מביאים אותם איתם, זו טעות.

פריטת כסף

כל אחד מאיתנו הולך כמה פעמים במהלך הטיול לפרוט כסף.

במידה והגעתם לפרוט שטר של מאה דולר והחלפן אומר לכם שהשטר מזויף והוא קורא למשטרה אל תתווכחו תשאירו את השטר בידיו ותלכו. החלפן חייב לדווח מבחינה חוקית למשטרה על כך שהגיע לידיו שטר חשוד. אם אתם עדיין באזור ומתעקשים לקבל בחזרה את השטר המשטרה תעצור אתכם עד לבירור האמת. עוגמת הנפש לא שווה את הסכום של השטר.

עוד פרט שחשוב לדעת הוא שהרבה מטיילים מסתבכים עם עצמם כשרוצים לפרוט רק חלק משטר, לדוגמא יש לכם שטר של מאה ואתם רוצים לפרוט רק חמישים דולר. אף CHANGE לא יהיה מוכן לתת לכם חמישים דולר ולפרוט רק חמישים לבאטים. הפתרון הפשוט הוא לפרוט את כל המאה ואז לקנות בחזרה חמישים, תפסידו על העמלה כמה באטים בודדים.

גניבות

מי שמגיע לתאילנד מופתע מרמת הנחמדות של התאילנדים. הם תמיד מחייכים, אדיבים, מדברים אנגלית דיי טוב, מאוד מנומסים. אבל כמו בכל מקום בעולם, יש גם פושעים שמטרתם היא לגנוב ולעקוץ את הכסף של תיירים. לכן קבלו כמה טיפים בכדי לשמור על הכסף שלכם בכיס:

תרמית האוטובוסים – תיירים שנוטים לנסוע ממקום למקום בתאילנד באמצעות אוטובוסים יזכו לנסיעה מפנקת ומפוארת בין הנופים האקזוטיים והיפים ביותר בתאילנד. ברגע שאתם עולים לאוטובוס רוב האנשים יטו להפקיד את המזוודה שלהם בתא המטען ואת הציוד יקר הערך יניחו מתחת למושב שלהם וימשיכו לפטפט עם זה שיושב לצידם. שימו לב – היו לא מעט מקרי גניבות של תיקים מתחת למושב. לכן מומלץ לשמור על הציוד יקר הערך על הברכיים או לנעול את התיק. לשיקולכם.

בשווקים יש הרבה כייסים מומחים שיודעים איך להוריד לכם את התיק או הפאוצ׳ מבלי שתשימו לב. לכן תדאגו לפני שאתם יוצאים למקומות המוניים להפקיד את הכסף בכספת בחדר (אם יש לכם) ואת הכסף שעליכם הטמינו בתוך הבגדים.

תרמית המוניות/הטוק טוק – באופן כללי נסיעה במונית עם מונה עדיפה מאשר בטוק טוק. המונה מתחיל ב-35 באט ולוקח כ-2 ק"מ או עמידה של כמה דקות עד שהמונה מתחיל לרוץ. נסיעה של חצי שעה אמורה להגיע ל-80-100 באט בסך הכל. קחו בחשבון שכאשר מדובר בטוק טוק המחיר לרוב יתחיל ב-300 וירד ל150 אחרי מיקוח.

הטוק טוק תמיד יהיה יותר יקר ופחות בטוח לנסיעה לכן הנסיעה בו היא רק כדי להצטלם ולחוות את החוויה.

לאחרונה יש תופעה של אפנוענים שנצמדים לטוק טוק וחוטפים את התיק שנמצא על הרגליים, הרבה ממוניות הטוק טוק שמו רשת על הצד כדי להגן על הציוד של הנוסעים. לכן שימו לב שאתם עולים רק על טוק טוק שיש עליו רשת הגנה, ואם בכל זאת עליתם על טוק טוק בלי רשת תחזיקו את התיק חזק ובאמצע.

עוד נורת אזהרה חשובה: ישנם מקרים שבהם מוניות לא מוכרזות או טוק טוקים מאוד זולים יציעו לכם לעלות עליהם. הם ישאלו אתכם לאן אתם צריכים להגיע ולמעשה יקחו אתכם למסעדה אחרת ממה שביקשתם. במידה ותשימו לב – הנהג יטען שזו מסעדה טובה יותר, ואם תסכימו לכך, קחו בחשבון שאתם עלולים לצאת בתשלום של מאות אם לא אלפי באטים בתמורה לארוחה פשוטה. לפעמים יציעו לכם להגיע לחנות תכשיטים או לחייט מיוחד, אלו מקומות שירמו אתכם בהרבה כסף ולכן הקפידו לנסוע רק ליעד שאתם רוצים ולא למקומות שלא תיכננתם מראש.

תרמית אופנועי הים – לא פעם שמענו על ישראלים ללא רישיון לאופנוע ים ששכרו בדרום תאילנד אופנוע להנאתם, ויצאו בקנס של מאות אם לא אלפי דולרים. למעשה בעלי סוכנויות אופנועי הים רק מחכים למצוא איזושהי שריטה או נזק קטן לאופנוע והם יחייבו אתכם עליו. ההמלצה היא לעלות על אופנוע ים רק עם רישיון מהארץ, לצלם את אופנוע הים לפני שאתם משכירים אותו ולא להשתולל ולבחון את הגבולות.

תרמית חוף הים – יצאתם לחוף הים לשתות את השייק האהוב עליכם ולקרוא איזה ספר טוב. החלטתם להיכנס למים לעשות טבילה ולא מצאתם אף אחד שישמור לכם על החפצים? אל תעזבו את החפצים לבדם! כי אם כן, אתם עלולים למצוא את עצמכם ללא דרכון, פלאפון והמזומן שהגעתם איתו לחוף. ישנם אנשים שרק מחכים שתיכנסו למים וברגע של חוסר תשומת לב הם יעשו את המהלך. ההמלצה היא לשמור את כל החפצים יקרי הערך בכספת במלון או בתיק נעול בחדר ולא לקחת אתכם כלום לחוף הים למעט סכום קטן של מזומן.

הרעלת אלכוהול במסווה של אלכוהול בוטיק

הגעתם לחופי האקזוטיים שיש לתאילנד להציע, אתם מתארגנים למסיבת החוף שיש היום בערב, רגע לפני ה פול – מון ויוצאים לכיוון החוף. לרוב, התיירים ירכשו באקט (דלי) של אלכוהול מהול בכל מיני משקאות מוגזים/מיצים. האלכוהול שיכנס לכם לבאקט יקבע איך יראה המשך הערב שלכם.

ישנם לא מעט מקרים של הרעלות אלכוהול בתאילנד במסווה של אלכוהול בוטיק או איכותי. במרבית המקרים תזכו לראות שמוזגים לכם כוס וויסקי איכותי של איזה מותג יוקרתי כאשר תוכן הבקבוק יהיה אלכוהול מזויף. אתם תאמינו לזה ותשתו כמה כוסיות עד שהגוף שלכם כבר לא יוכל לשאת את זה ותתחילו להקיא.

ההמלצה היא לרכוש אלכוהול רק מחנויות מורשות ולא בדוכנים על החוף. ואם בכל זאת החלטתם לשתות אלכוהול על החוף – תדאגו לרכוש בקבוקים סגורים הרמטית ואל תרכשו באקטים. נשים וגם גברים שימו לב – מעבר להרעלת אלכוהול מסתובב סם האונס במסיבות הללו. חשוב מאוד לבדוק שאתם מקבלים בקבוק סגור ושאף אחד לא נוגע או מתעסק לכם במשקה.

נחמדות יתר = סימן אזהרה

בתור ישראלים אנחנו אוהבים להתחבר עם כולם, לשוחח, להכיר תרבויות חדשות ועל אחת כמה וכמה אם מישהו יהיה נחמד אלינו אנחנו נהיה נחמדים אליו בחזרה.

אבל בתאילנד נחמדות יתר לא מוסברת אמורה להוות עבורכם נורת אזהרה.

יצאתם מהקניון ואתם מחפשים בטלפון מה הכיוון לקניון הבא ופתאום ניגש אליכם מקומי לבוש היטב, מריח טוב, ומציע לעזור לכם להגיע ליעד שלכם.

יכול מאוד להיות שמדובר באדם נחמד שבאמת מנסה לעזור לכם אך באותה מידה יכול להיות שהוא יגבה מכם כסף על העזרה שלו, מלכתחילה אל תלכו אחרי אנשים שאתם לא מכירים גם אם ההצעות שלהם נראות קוסמות, אם בכל זאת הלכתם עם מישהו והוא דורש כסף הקפידו לא לסרב לאותו אדם ופשוט לשלם לו מפני שאם לא תשלמו הוא עלול לאיים עליכם בכך שהוא יהיה אלים כלפיכם או יביא את החבר'ה שלו לעזור לו לגבות מכם כסף.

ההמלצה היא "כבדהו וחשדהו".

קטטות בברים ובמסיבות

לא פעם נתקלנו בישראלים שנלקחו למעצר בבית הכלא התאילנדי בשל קטטה שטותית שהתפתחה באיזו מסיבה.
המשטרה התאילנדית לא מהססת לעצור תיירים ולעשות סדר.
לכן, אנחנו מודעים שעם אלכוהול רוב בני האדם טיפה יותר משתטים אבל קחו אחריות והיזהרו מלהסתבך בקטטות שכאלו.

מספרי טלפון חשובים לשעת חירום

מכבי אש – 199

משטרה – 191

מספר חירום רפואי – 1669

אמבולנס ועזרה ראשונה – 1554

שגרירות ישראל בבנגקוק – 02-2049200

בית חב"ד מספר חירום –  081-8695164

ועכשיו אפשר לצאת לדרך

לאור הכתבה אפשר לחשוב שתאילנד היא מקור כל הרוע, אז לא!
בדומה לכל מדינה בתאילנד יש טוב ורע ואנחנו בתור תיירים צריכים להבחין מתי מדובר בנורות אזהרה בכדי להימנע מלהרוס לעצמנו את החופשה האקזוטית.
באופן כללי תחושת הביטחון בתאילנד היא מעולה, אנשים מרגישים ביטחון להסתובב ברחובות, אין חשש מוגזם מגניבות, ואפילו אפשר ללכת בלילה לבד. אך תמיד חשוב להיות מוכנים וזהירים לכל מצב.

מוזמנים לקפוץ לבקר ולהרגיש ביטחון אצלנו

למרות כל ההיצע והשפע שיש לתאילנד להציע, דווקא הרחק מהבית אנחנו הישראלים אוהבים להיזכר ולהתגעגע. מידי ערב שבת אנחנו עורכים בכל אחד מבתי חב"ד בתאילנד סעודת שבת למאות המטיילים, האווירה, השירים, האוכל, הביטחון והאיחוד של כל הישראלים בשולחן אחד, הן חוויה בלתי נשכחת וממש כדאי לכם להגיע – לחצו כאן להרשמה

כמו כן, בכל אחד מבתי חב"ד תוכלו למצוא מסעדות מצוינות עם תפריט ישראלי עשיר שמזכיר את הבית בכל ביס – למידע נוסף ותפריטים לחצו כאן

והכי חשוב, שיהיה לכם טיול מהנה ובטוח!

טיפים ומאמרים שעשויים לענין אתכם

טיסת השבת​

באחת הנסיעות שלי לארץ, מספר הרב יוסף חיים קאנטור, רבה הראשי של תאילנד טסתי עם הרב נחמיה וילהלם מנהל בית חב"ד בבנגקוק. ישבנו במחלקת תיירים וניגשה

בית חב"ד – הכי בעולם

על איזה אתרי תיירות חוויתיים בבנקוק ממליצים ברשתות החברתיות? מיכל אנסקי בדקה בפרק מיוחד בתוכנית 'הכי בעולם' והגיעה לביקור מיוחד בבית חב"ד בנקוק להבין על